Soruların üzerine tıklayarak cevaplara erişebilirisiniz.

Eklenti için genel olarak sorulan sorular ve cevapları


Eklenti simgesine tıkladıkdan sonra yazdırma ekranı çıkmadan direk yazdırabilir mi?

Bu bilinen pratiklik benim de eklentiye eklemek istedigim bir özellikdi; fakat buna ne Chrome ne de Firefox eklenti kodları içinden direk olarak yazıcıya erişime izin vermediği için mümkün kılamıyoruz..

Bunun nedenleri çok. Esasında başlıca nedeni tarayıcı (Firefox,Chrome) eklenti aracılığı ile direk olarak yazıcıya erişim vermediği için alınan çıktı resim şeklinde olmaktadır. Bu tam olarak ne demekdir, teknik olarak araştırdığım ölçüde özellikle termal yazıcılarda QR ve Code39 için usb veya bluetooth bağlantılarına donanımsal özel sinyallerin yollanması lazım, ve tarayıcıların eklenti mimarisi bu sinyalleri yollayacak altyapıya sahip değil. Kaba tabirle tarayıcı çıktıyı resim formatında veriyorum ve nası yazdırırısan yazdır orası sana kalmış der. Bu nedenden dolayıdır ki çıkan resmin çözünürlüğü önemlidir. QR yada Code39 da ufak tefek kaymalar olduğu zaman Kod okuyucular bunu okuyamayacaktır. Başka nedenlerden biri de işte tam bu noktada başlıyor; çünkü yazıcının termal baskı ve termal kağıdın kalitesine göre çıktığınızda aldığınız verim de değişiyor.

Eklentinin seçenekler kısmında bunu destekleyici ayarları ekledim; QR kod boyutunu seçenekler kısmından 72 ye kadar yükseltebiliyorsunuz, tabi bu durumda da diğer bilgilerin sığmasında problemler yaşanıyor. Bunun için yeni çözümleri fırsat buldukça deneyeceğim. Çözümler arasında: yanlamasına çıktı alımı, Reçete no bilgisinin sola hizalanması gibi opsiyonlar olabilir.

Bunun nedeni ölçeklendirmedir, ölçek ayarlarınız eklenti yüklendiğinde varsayılan değer %60 olarak ayarlanır. Niye böyle dağıttım değil mi? ne bileyim %70 ayarla %56.5 falan ayarla ki o kenarlar çıksın. Bu kısmı daha çok kullanıcılara bıraktığım için değerlerde oynama yapmıyorum, sebebi de her kullanıcının farklı boyutlarda (kimisi 58mm,kimisi 56mm,vs.) yazıcılara sahip olması. Bir de üstüne üstlük ölçeği düşürdüğümüz zaman QR kodgillerin okunma problemleri çıkıyor. Aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık hesabı bu değerleri kafama göre değiştiremiyorum. Bunu daha çok kullanıcı çıktı deneyimlerine göre kendi değerlerini elde etmeli. Bunun için eklentinin seçenekler kısmında ölçeklendirme için ayrı bir değer, ayrıca sol ve yukarıdan ittirme (veya eksi değerlerle çekme) için ayrı değerler koydum. Ah keşke bu problemlerle uğraştırmasaydım fakat önceki sorularda da cevapladığım gibi eklentinin yazıcı üzerine direk erişimi yok.

Arkadaşlar öncelikle ben de doktorum, veri güvenliği benim açımdan da önemli, eklentinin hasta verilerini üçüncü parti uygulamalara kaptırabilmesi söz konusu bile değildir, zaten eklentiyi yayınlayana kadar chrome veya firefox 40 dereden su getirtiyor. Tarayıcınızda RRS (Renkli Reçete Sistemi) de ne gözüküyorsa eklentide de o gözüküyor ve lokal olarak hersey tarayıcının içinde kalıyor, her yeni çıktınızda eski bilgiler siliniyor. RRS sitesindeki imzalama ekranında gördüğünüz bilgileri (hasta adı,recete no,tc,doktor adı vs.) yeni bir sekmede barkod yazmaya uygun bir şekilde hazırlanıyor. Bunun için yok ne bilim kopyala şuraya yapıştır, sunuculara gönder barkod halinde getir gibi güvensiz hareketler yapmaz, yapamaz. Yapamamasının nedeni bu eklenti sadece RRS sitesinde çalışmaya yetkilendirilmiştir, RRS dışında hiçbir siteye çıkış da giriş de yapamaz. Eklentinin pratikde basit olarak yaptığı şey: mevcut imzalama ekranındaki bilgileri yeni bir sekmede farklı bir tasarımla açmakdır. Ha bu arada kullanıcı geribildirimlerinden komik bi anı vardı o aklıma geldi. Eklentide yazdırma ekranını (Sadece resim tiki aktif olduğu için) açamayan bi meslektaşım bana ulaşamadığı için kullandığı AHBS firmasını aramış, firma da arkadaşı RRS sitesi bu eklentiyi engellemiştir diye bilgilendirmiş, ne güzel sallamış arkadaşlar. En büyük sıkıntımız zaten "bilmiyorum" diyememek. RRS sitesinin eklentiyi engellemesi de söz konusu değildir. Çünkü eklentinin kendisi RRS sitesinden yeni bir sekme gibidir. Engelleyebilmesi için kendi sitesini engellemesi gerekir.

Bu hatayı alan kullanıcılar genellikle İlaçlar çıksın? opsiyonu ile Sadece Resim? opsiyonunun yanyana oluşundan dolayı yanlışlıkla Sadece resim ile ilgili tiki işaretlediklerinden dolayı oluyor. Sonraki güncellemelerde bunları yanayana koymucam.

Böyle bi sayfa yaptıkdan sonra biraz ilkel kalacak ama yine de iletişim, sorularınız, önerileriniz, teşekkür dilekleriniz ve sorunlarınız için mail adresimi yazayım: natrollus@gmail.com. İlerleyen zamanlarda direk mesaj atabileceğiniz bi kutucuk eklicem ama şimdilik üşendim kusuruma bakmayın, sağlıcakla kalın.