E-Reçete Barkod Yazdır eklentisinin kullanım kılavuzu sayfasına hoşgeldiniz..

Mevcut kullandığınız imzalama sitesinde reçete imzalama sonrasında; reçete numarası, hasta adı soyadı, tcsi (sansürlü veya degil), ilaçlar, vs. gibi bilgileri opsiyonel olarak termal yazıcınızdan çıkartmanıza yarayan tarayıcı eklentisidir. Daha fazla bilgi için:

by natrollus

Eklenti Tanıtımı

Eklenti tamamen verimlilik esaslı olarak düşünülmüştür. İlk olarak elektronik reçetelerin imzalanması sonucu ortaya çıkan reçete şifrelerinin aktarılmasında oluşabilecek yazım hatalarının veya okunma sorunlarının giderilmesi amacıyla ortaya çıkarılmıştır.

Reçete imzalama işleminin mevcut AHBS lerden çıkması ile beraber çoğu arkadaşın eskiden kullandığı karekod ile elde ettiği çıktı seçeneği zorlaşmıştır. Eklentinin tüm opsiyonları aktif şekilde kabaca yaptığı şey aşağıdaki şemada açıklanmıştır.

Burdaki amaç imzalama yapılan sitedeki reçete içeriği ve ayrıca sizin de eklemek istediğiniz (asm ismi,tel,sosyal mesaj içeren bir yazı,vs..) bilgileri toplu halde termal yazıcılarda çıkarmak için uygun bir yazıcı çıktısı haline getirmektir.

Eklenti Seçenekleri

Aşağıdaki tabloda eklentinin seçenekler kısmının etkileşimli örneği yer almaktadır. Bu seçeneklerden yaptığınız düzenlemelerle çıktınızda e-reçete no haricinde nelerin çıktıda yer alıp almayacağını belirler. Denemek için değerlerde oynamalar yapabilirsiniz:

Aile Sağlığı Merkezi:
Başlık Soldaki Yazılar Tc ve Reçete Ölçek %
Sol boşluk: px Üst boşluk: px
Alt Üst
Tc olsun? Barkod? Sansür?
Medulla no çıksın? Barkod?
Reçete no çıksın? Barkod?
Barkod cinsi? QR Code39
Hasta ismi olsun?
Doktor ismi olsun? Soyad Büyük? Uzman?
Sadece resim? İlaçlar Çıksın?
Telefon:
Hizalama:
Akmescit
0 352 336 54 67
ŞAHENDER KUŞ
Kimlik No:
27129082311
E-Reçete:
Salliyosilin 10mg tb.3x12 (iki)
Atiyozar Fort 200mg caps.2x13 (üç)

Seçeneklerden ASM isminin olduğu başlığı, hasta ismini, tc noyu, doktor ismini vs.. kaldırabilirsiniz, yazı boyutlarını değiştirebilirsiniz, barkod cinsini ve boyutunu belirleyebilirsiniz.

Bulunmasını istediğiniz ek yazı kutucuğunun solundaki tiki aktif ederek çıktınızın üstüne veya altına, her çıktınızda vermek istediğiniz sosyal mesaj yada bilgiyi verebilirsiniz. Örneğin "Anne sütü en etkili ilaçtır", "Kanser taramalarınızı ücretsiz aile sağlığı merkezinizde yaptırabilirsiniz" gibi.

Sadece resim kısmı aktif olduğu zaman, size sadece resim çıktısını verir ve yazdırma ekranı çalışmaz. İlaçlar çıksın kısmında ise ilaç ismi, kullanım dozu ve kutu miktarını çıktınıza ekleyebilirsiniz

Yukardaki etkileşimli kısımda aktif olmayan Ölçek, Hizalama, Sol boşluk, Üst boşluk değerleri çıktınızın, çıktı kağıdı üzerinde hizalanması,% olarak boyutlandırılması gibi ekstra değerleri içermektedir. Bu değerler çoğu kişinin yazıcı modeline göre değişkenlik arzetmektedir. Size en uygun değerleri elde etmek için, bu değerler ve ayrıca tarayıcınızın yazdırma seçenekleri ile gerekli ayarlamaları yaparak test etmenizde fayda vardır.

Çoğu kullanıcıdan aldığım geri bildirim QR (karekod) kodların okunmama problemidir. Bu problem yazıcı ve/veya kağıt kalitesine göre değişkenlik göstermekle beraber, bunun için gerekli QR boyutlandırmalar üzerinde oynamanızı tavsiye ederim.

Genel olarak eklentinin ayarları bu şekildedir. Deneme yanılma ile çıktının nasıl elde edileceği yazıcınızın cinsine göre size kalmış bir olaydır.

İmzalama Sonrası Adımlar

Gerekli ayarlamaları yapdıkdan sonra Ctrl+Shift+Y kısayol tuşlarına basınız veya aşağıdaki sol resimde olduğu gibi eklenti simgesine tıklayınız.

Normalde bundan sonra yazdırma önizlemesi ekranına gitmeniz gerekir (Firefox da direk yazdırma açılıyor bunun için farklılıkları sayfa sonundaki linkde belirttim). İmzalama yapmamışsanız yukarı sağdaki uyarıyı alırsınız. Yeri gelmişken çoğu geri bildirimde bahsi geçen, "Yazdirma ekranına geçmeden eklentiye tıkladığımızda direk yazdıramaz mıyız?" sorusuna da cevap vereyim. Chrome veya Firefox sizin donanımsal yazıcınıza eklenti aracılığı ile direk emir göndermenize izin vermiyor, zaten bu eklenti tarayıcınız içinde başka bir küçük programdır.

Google Chrome kullanıcıları için eklenti kurulumu ve kullanımı için buraya tıklayınız. Mozilla Firefox kullanıcıları için eklenti kurulumu ve kullanımı için de buraya tıklayınız.